pátek 9. listopadu 2012

Mateřské okénko, v němž kvete domácí léčba


Když jsem kdysi dorazila za lékařkou na jednu z prvých prohlídek prvého synka, podivila se tato, proč je chlapec tak špinavý. Byl. Na hlávce jsem mu vypěstovala základ pro menší záhonek na zeleninu, který vhodně doplňoval tvář zdobenou solidní novorozeneckou vyrážkou. Na svou obranu uvádím, že mi nikdo nepřibalil k dítěti návod, a vše, co jsem o chovu malých dětí věděla, bylo že se jim nesmí sahat na hlavičku. Nikdy. NIKDY! Čistila jsem proto hocha opatrnými dotyky, které však byly nejen dostatečně jemné na to, abych mu nepromáčkla fontanelu, ale, žel, také na to, abych ho skutečně umyla. Věci neprospělo ani dříve obdržené mazadlo, kterým jsem mu hlavičku promašťovala, až se leskl jako kulečníková koule.

Lékařka po mém vysvětlení naštěstí usoudila, že nejsem ani příliš velký idiot, ani příští klient sociálního odboru, laskavě se usmála a pravila To musíte pořádně orajbovat! Ještě týž večer jsem vzala do rukou žínku a mé miminko bylo jako zbrusu nové. Pupence, jimiž kvetly jeho mladé tváře, se postupně odebraly spolu s mastičkou ve vlasech do propadliště dějin.

Když se objevil první pupenec na druhém dítku, rozhodně jsem odmítla možnost, že by taky vypadal jako nemytý pubertální jedinec, žínkou mu sedřela zárodky hlavového porostu a jala se dumat, co se tak dá dělat s vyrážkou.

Nejsem zrovna fanda do domácí léčby moru vonnými esencemi, ale majíc do další návštěvy lékaře daleko, ponořila jsem se do hlubin internetu. Vyplula jsem s receptem, který si žádal přidat malému tvoru do koupele lžičku octa a lžičku olivového oleje. Nalila jsem tedy do vaničky trochu octa s estragonem (zakoupeného omylem, pročež mu náleží čestné místo mezi obecně čisticími prostředky) a oleje firmy odvolávající se na císaře Františka Josefa (zakoupeného tchyní při jedné z jejích návštěv), a stal se zázrak. Zatímco u prvního potomka jsem ohyzdnost mýtila několik týdnů, u druhého se pokožka zalekla léčby a do tří dnů bylo po všem.

Tímto rozmnožuji odkazy velebící směs vody, octa a oleje v touze zachovat mem příštím generacím. I když se nemohu zbavit dojmu, že chlapečka připravuji na způsob zeleninového salátu.

4 komentáře:

 1. Co zrovna čteš? Chci to číst taky! Znám význam jen půlky slov ve tvém textu (což mi nebrání se mu opět nahlas smát) a svádět to na svou současnou sociální roli by bylo jaksi zbabělé ... :o).

  OdpovědětVymazat
 2. Snažím se o Číňanovu pěnu, Vladimír Binar, kdysi dávno vyučující na vysoké a má velká literární láska. Ale moc mi to nejde, není to úplně literatura pro čerstvé matky (teď se mi skutečně dobře čte maximálně Elle, kterou mě zásobuje sestra, protože tam je spousta obrázků, textů pomálu, a nevyžadují pražádného intelektuálního úsilí). Navíc je v ní na mě trochu příliš francouzštiny, neb já si ze svého ročního pokusu o tento jazyk pamatuji pouze vysoce užitečnou větu "ž travaj a lyzín", a on se o ničem takovém nikde nezmiňuje, přestože by mohl, byv svého času papírenským dělníkem.

  (Pokud by mělo jít o ten mem, tak to je tuším ze Sobeckého genu Richarda Dawkinse, který vřele doporučuju. Proč se chováme, jak se chováme, zajímavé historky ze života včel a mravenců!)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dík, paní. Napíšu si J. o obé, hodná jsem na to byla celý rok dost!

   Vymazat
 3. Paní, zdravím! Mrkni, prosím, ke mně, připravila jsem ti tam malou legrandu.

  OdpovědětVymazat